Ing. Filip Maleňák
Aplikace záchranka, z.ú.
Název příspěvku: Technologie tísňového volání nové generace
Ing. Filip Maleňák Ing. Filip Maleňák vystudoval Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií, obor Biomedicínská technika a bioinformatika na VUT v Brně. V rámci tohoto studia sepsal bakalářskou práci, která dala základ aplikaci Záchranka. Společně s Alfa-Helicopter zakládá v roce 2015 společnou firmu Medical Information Technologies. Tato firma se dodnes zaměřuje na specializované mobilní aplikace a tvořila i původní aplikaci Záchranka v ČR než její vývoj a provoz přešel pod samostatný subjekt. Další prací této firmy je například aplikace Rettung pro Rakousko či aplikace V Bezpečí pro Jihomoravský kraj.

Od roku 2016 je ředitelem Aplikace Záchranka, z.ú, neziskové organizace, která provozuje a rozvíjí stejnojmennou aplikaci na území ČR.


Aplikace Záchranka

Záchranka je oficiální mobilní aplikace Zdravotnické záchranné služby ČR, Horské služby ČR a Vodní záchranné služby ČČK, v Rakousku funguje pro záchrannou a horskou službu, na Slovensku pro horskou službu. Celý záchranný systém je v plánu spustit i v Maďarsku. Slouží ke kontaktování záchranářů, k edukování praktik první pomoci a k lokalizaci. Funguje od roku 2016, vznikla ve spolupráci uživatelů a záchranářů jako studentský nápad Filipa Maleňáka. K roku 2019 má přes milion uživatelů, každý den přes ni zavolá pomoc kolem 50 lidí a na základě volání z této aplikace vyjeli záchranáři k více než 35 tisícům případů. Aplikace má také největší databází defibrilátorů v Česku, na mapě jich je přes 1300.
ter start -->